Ana Sayfa

 

 


HİZMETLER » HAVALE
 
YURT İÇİ HAVALE (YURT DIŞI HAVALE Bilgisi için Tıklayın)

Havale, bir göndericinin PTT'ye yatırdığı paranın alıcı olarak gösterdiği bir kişiye ödenmesi yönünde PTT'yi muhatap alarak verdiği emirdir.

İdaremiz kanalıyla yapılan havale işlemi bankalarla kıyaslandığında daha ucuz olarak yapılmaktadır.

İdaremiz, ülkenin ekonomik ve sosyal şartlarındaki gelişmeleri göz önünde bulundurarak, PTT merkezi, şube, acentelik ve köylerde kabul edilip ödenecek havale limitlerini belirler. Havaleler posta veya on-line olarak gerçekleştirilmektedir.

a) Posta Havalesi: Kabul edilen posta havalelerinin dökümü PİM'lerden alınıp alıcı adresine haber kağıdı bırakılarak haber kağıdında belirtilen (alıcı adresine en yakın) PTT işyerinden alınan havaleye denir.

b) Yurtiçi On-line Havale: Havalenin anında ödeme merkezine iletilmesi işlemine on-line havale denir. On-line havalelerde hizmette sürat amaçlandığından, bunların kabulünde "Postrestant" veya "Telefonla Haber" ek hizmet işaretiyle gönderilme zorunluluğu getirilmiştir.

c) Yurtiçi Döviz Havale: PTT merkezi arasında on-line olarak USD (Amerikan Doları) ve EURO (Avrupa Para Birimi) havelesi yapılmaktadır. Bir havale formülü ile en fazla 3000 USD veya 3000 EURO gönderilebilmektedir.

 

Havalelerde İstenebilecek Ek Hizmetler:

Konutta Teslim: Belli bir miktara (bugün 3.000,00 TL) kadar olan havaleler "Konutta Teslim" ek hizmet işareti ile gönderildiğinde alıcının adresine götürülerek ödenir. Bu hizmet için havalenin konuta bir kez götürülmesini kapsar. Alıcı, konutunda bulunamadığı taktirde alıcı adresine, kendisini en yakın PTT işyerine davet eden bir haber kağıdı bırakılır.

Postrestant: Açık alıcı adresinin gönderici tarafından bilinmemesi sebebiyle yahut başka bir nedenle alıcı adresi varış PTT Merkezi olarak gösterilen havalelerdir. Bu havalelerde alıcı adresi yer almadığından ancak alıcının varış PTT merkezine müracaatında ödenir

Telefonla Haber Verme: Alıcı adresiyle birlikte alıcının telefon numarasının yazıldığı ve  alıcıya telefonla haber verilen havalelerdir.

Üst Sınırlar: Bir havale formülü ile bir defada en fazla 20.000,00 TL. gönderilir. Köylerde kabul edilecek veya ödenecek havalelerde üst sınır 1.000,00 TL. dir

 

 

 

 
  ADRES : Şehit Teğmen Kalmaz Cd. No:2 06101 Ulus/ANKARA TEL : +90 312 509 50 00
 
Copyright © 2000 - 2015 PTT
English Website For Turkish Post
İnternet Bankacılığına Giriş